صفحه اول سایت arrow پزشکی arrow  اثرات ضديخ هاي مختلف بر ميزان شكست DNA در جنين هاي خوک توليد شده به روش In vitro

فروشگاه تیتانیوم و نقرهفروشگاه زیورآلات پارسیان

- برای مشاهده تمام مقالات موجود در سایت و استفاده از تالار گفتمان لطفا با نام کاربری خود وارد شوید در صورتی که عضو نیستید < اینجا > کلیک کنید.


 اثرات ضديخ هاي مختلف بر ميزان شكست DNA در جنين هاي خوک توليد شده به روش In vitro چاپ ارسال برای دوستان
(0 :مجموع راي ها)
نوشته شده توسط همکلاسی   
عنوان مقاله  اثرات ضديخ هاي مختلف بر ميزان شكست DNA در جنين هاي خوک توليد شده به روش In vitro

نشریه

باروري و ناباروري بهار 1385

نویسنده

 رجايي فرزاد،اتويي تاكشيج

حجم فایل

592 کیلو بایت

دریافت مقاله

دریافت مقاله


کلمات کلیدی :

 ضد يخ، سميت سلولي، آپوپتوزيز، خوک، شكست DNA، بلاستوسيست


چکیده مقاله :

 زمينه و هدف: تاکنون از ضديخ هاي زيادي جهت انجماد جنين هاي مرحله قبل از لانه گزيني به منظور جلوگيري از تشکيل يخ داخل سلولي استفاده شده است، ولي با اين وجود تعداد زيادي از جنينها پس از ذوب به دلايل مختلفي از جمله نوع ضديخ مورد استفاده و به دنبال آن شكست DNA جنين، در اثر سميت ضديخ از بين مي روند. اتيلن گليکول، 1 و 2 پروپانديول و گليسرول ضديخ هاي معمول مي باشند که به طور وسيعي براي انجماد جنين حيوانات گوناگون و همچنين انسان استفاده مي شود. هدف از مطالعه حاضر، بررسي اثرات ضديخ هاي مختلف روي ميزان شكست DNA بلاستوسيست هاي خوک به منظور تعيين ضديخ مناسب براي انجماد جنين خوک بود. روش بررسي: تعداد 197 بلاستوسيست خوک به روش In vitro توليد شدند و به طور تصادفي به چهار گروه تقسيم گرديدند. تعداد 40 بلاستوسيست به عنوان گروه كنترل به مدت يک ساعت در محلول PBS بدون ضديخ قرار گرفتند. بقيه بلاستوسيستها در سه گروه متفاوت در معرض 3 نوع محلول ضديخ با غلظت 10% به مدت يک ساعت در يك روش 3 مرحله اي در درجه حرارت اتاق قرار گرفتند. به طوريکه40 بلاستوسيست در معرض  اتيلن گليکول و 40 بلاستوسيست در معرض 1و2 پروپانديول و 40 بلاستوسيست در معرض گليسرول قرار گرفتند. شواهد مورفولوژيك از زنده ماندن بلاستوسيستها پس از 24 ساعت كشت مجدد در گروه هاي مختلف در محيط NCSU-37، براساس تشکيل مجدد حفره بلاستوسل به وسيله مشاهده استريوميکروسکوپي با بزرگنمايي 40 برابر ارزيابي گرديد. شاخص ميزان شكست DNA در آنها پس از نشانه گذاري با تكنيك TUNEL و رنگ آميزي زمينه اي با PI مشخص شد. داده ها با آناليز واريانس و آزمون تعقيبي فيشر و با كمك نرم افزار Stutview مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت و سطح معني داري 05/0 در نظر گرفته شد.نتايج: قرار گرفتن بلاستوسيست هاي خوک در معرض ضديخ هاي مختلف، منجر به افزايش تعداد هسته هايي با شكست DNA مي شود. در ضمن، ميزان شاخص شكست DNA در بلاستوسيست هاي داراي بلاستوسل نسبت به بلاستوسيست هاي فاقد بلاستوسل، بدون توجه به نوع ضديخ کمتر بود. نتيجه گيري: براساس نتايج اين مطالعه در معرض ضديخ قرار گرفتن بلاستوسيست هاي خوک، ميزان شكست DNA را افزايش مي دهد و در اين ميان اتيلن گليکول کمترين ميزان سميت را دارد.
 

Creative Commons License
کلیه مقالات پایگاه علمی همکلاسی تحت مجوز Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0 Unported License منتشر می‌گردد.

Template Designed by : Template Design Workshop
Template name : Hamkelasy Template
Designed by : Template Design Workshop

Template Design Workshop offers professional web templates, flash templates and other web design products available for immediate download.

PictoFX Multimedia Design Group Medium Blog Template Design Workshop
pictofxt