• 1
  • 2
  • 3

  • عمران
  • بازدید: 29494

اولین دوره مسابقه ساخت پل با ماکارونی همراه با بزرگداشت هفته پژوهش از طرف باشگاه پژوهشگران جوان در دانشگاه آزاد لارستان برگزار گردید .

معیارهای قضاوت نسبت وزن پل ساخته شده به میزان تحمل بار وارده از اصلی ترین معیارها به شمار آمده و همچنین عدم ارتعاشات اضافی و شکل پذیری مناسب آن نیز از دیگر معیارها به شمار می آمد ، البته برخی از پلها با ماکارونی که با یک لایه چسب پوشانیده شده بود در مسابقه شرکت داده شده بودند که مقاومت کششی سازه را بالا برده (همانند بتن برای میلگرد عمل می کند ) و به همین دلیل در گروهی جداگانه قرار داده شدند . همچنین چند گروه نیز ابتکاری دیگر به کار برده و ماکارونی را در کنار هم چسبانیده و برای افزایش مقاومت پل آن را به صورت ورق در آورده بودند ، که آنها نیز در گروهی جداگانه قرار گرفتند که این تنوع در ساخت به دلیل نبود قوانین کافی در برگزاری اولین دوره مسابقه بود .

از نکات جالب توجه استقبال فوق العاده دانشجویان در این مسابقه بود ، همچنین یکی از گروهها پلی ساخته بود که دارای وزن 161/85 گرم بوده و در برابر همه وزنه های موجود مقاومت کرده و برگزار کنندگان مسابقه مجبور شدند دوباره از آزمایشگاه وزنه بیاورند ولی باز هم کارساز نبود و پل ساخته شده در برابر باری معادل 41/39 کیلوگرم نیز مقاومت کرده و شکست کلی در آن رخ نداد و بالاخره با همین بار متحمل شده مقام اول را در بین گروهها کسب کرد و بارها مورد تشویق ویژه تماشاچیان قرار گرفت . اعضای این گروه آقایان نصرالله آبادیان ، مهدی دیده ماه ، جواد حسام پور ( ورودی 81 کارشناسی ناپیوسته عمران ) بودند ، آقای آبادیان در خصوص پل ساخته شده اظهار داشت پل ساخته شده دقیقا طبق قوانین موجود در کتاب سازه شاپور طاحونی آنالیز و طراحی شده و حتی پیش بینی نموده ایم که از 1/3 طول سازه دچار شکست می شود.

پلی که مقام اول را به خود اختصاص داد :

پلهای ساخته شده با ماکارونی :